Zamgławianie ULV - zimna mgła
Zamgławianie ULV jest zabiegiem, którego przewaga nad tradycyjnym opryskiem polega na możliwości wytworzenia kropelek o mikroskopijnej średnicy, a następnie rozprowadzeniu ich przy użyciu generatora zimnej mgły. Kropelki te będące w istocie mieszaniną substancji trującej oraz wody w odpowiednich proporcjach, są dosłownie niewidoczne gołym okiem, ich średnica to ok. 30 mikronów! Dzięki temu są one lekkie i bez problemu unoszą się w powietrzu. To właśnie ta właściwość – mały rozmiar i unoszenie się w powietrzu – odpowiadają za skuteczność zamgławiania. Mgła wytwarzana przez generator ULV (ultra low volume, co oznacza zamgławianie przy użyciu minimalnych ilości substancji biobójczych) jest bowiem w stanie dotrzeć do absolutnie każdej szczeliny i uśmiercić ukryte w niej szkodniki. Efekt taki jest nie do osiągnięcia w tradycyjnych opryskach

Dużą zaletą zamgławiania ULV jest właśnie wytwarzanie pary złożonej z mikroskopijnych cząsteczek, które unoszą się w powietrzu. Dzięki temu preparat jest bardzo mocno rozproszony i nie powoduje zamoczenia ścian ani żadnych przedmiotów, co mogłoby prowadzić do ich zniszczenia (tak się może dziać w przypadku klasycznego oprysku). Nie ma zacieków na ścianach, sufitach czy meblach, nie ma żadnych śladów po zabiegu zamgławiania. Przedmioty mogą być jedynie lekko wilgotne, nigdy mokre.

W tradycyjnym oprysku nie ma szans rozprowadzić preparatu po całym pomieszczeniu, trzeba go podawać punktowo. Zazwyczaj osoba wykonująca oprysk lokalizuje największe skupisko szkodników i tam kieruje lancę, pryska także drogi ich wędrówek oraz miejsca, w które potencjalnie mogą się przemieścić. Jest to jednak działanie wybiórcze, nie dające żadnej gwarancji dotarcia do każdego szkodnika. Preparat nie unosi się w powietrzu.
W przypadku tradycyjnego oprysku większe jest także zużycie wody oraz preparatów biobójczych. Jakie inne zalety ma zamgławianie ULV?
- umożliwia rozprowadzenie preparatu po całym pomieszczeniu, włącznie z największymi szczelinami i zakamarkami, dzięki czemu zabieg dezynsekcji jest skuteczny;
- zmniejsza ilość wody i preparatu biobójczego koniecznych do przeprowadzenia efektywnego zabiegu dezynsekcji;
- krótszy czas potrzebny na wykonanie zabiegu – względem tradycyjnego oprysku (nawet do 90%!);
- wyższa skuteczność wobec tradycyjnego oprysku;
- brak zamoczenia dezynsekowanych powierzchni.
Warto jednak sobie zdawać sprawę, że sam zamgławiacz – jego jakość, wydajność, spełniane normy i posiadane certyfikaty – to dopiero połowa sukcesu. Jest on tylko narzędziem – aby zabiegi były w pełni skuteczne, konieczne jest także użycie odpowiednich środków dostosowanych do konkretnego przypadku, oraz dokładność i rzetelność samego zabiegu. Bardzo dużo zależy od osoby dokonującej dezynsekcji – doświadczenie, sposób pracy, dokładność i cierpliwość zwrócą się podwójnie w przypadku zamgławiania ULV.









