Zamgławianie termiczne

Metoda dezynfekcji, która polega na aplikacji środków biobójczych w formie gorącej mgły. W procesach dezynfekcji poprzez zamgławianie, ważne jest uzyskanie bardzo drobnych kropli preparatu, by mógł on głęboko wnikać w drobne szczeliny i doskonale pokrywać powierzchnię cienką warstwą preparatu. 

Skuteczność zabiegu dezynfekcji i dezynsekcji zależy między innymi od wielkości kropli preparatu. Najwyższą skuteczność gwarantują cząstki wielkości od 5 do 50 µm, długo unoszą się w powietrzu, doskonale penetrują i pokrywają chronioną powierzchnię cienką warstwą preparatu. Uzyskanie bardzo małych i jednorodnych kropli jest niemożliwe za pomocą tradycyjnych opryskiwaczy. Zamgławiacze termiczne wykorzystują odrzutowy silnik pulsacyjny do tworzenia strumienia gorących gazów przepływających z dużą prędkością. Szybki strumień rozpyla ciecz roboczą, która ogrzewa się i paruje, a następnie w wyniku kontaktu z otaczającym chłodniejszym powietrzem podlega kondensacji do cząstek o niewielkich rozmiarach. Powstaje aerozol, który osiada w postaci białej mgły na powierzchni (w tym na roślinach i na owadach).

 Wielkość cząstek preparatu można regulować poprzez odpowiednie ustawienie prędkości przepływu cieczy roboczej. Drobne krople mgły powstają, gdy ciecz wolniej płynie, a większe kropelki uzyskuje się przy zwiększonej szybkości przepływu.

 

Za pomocą zamgławiaczy termicznych można stosować różne produkty biobójcze i środki ochrony roślin.

Mają zastosowanie na otwartym terenie i w pomieszczeniach zamkniętych, wykorzystywane są m.in. do:

  • dezynfekcji pustych pomieszczeń, w tym budynków inwentarskich: obory, chlewnie, kurniki itp.,
  • dezynfekcja obiektów uprawnych: szklarni, tuneli foliowych oraz obiektów pieczarkarskich,
  • dezynfekcja magazynów i silosów,
  • aplikowanie środków ochrony roślin w pomieszczeniach zamkniętych (uprawy warzyw, roślin ozdobnych itp.),
  • ochrona roślin przed przymrozkami w sadach i na plantacjach,
  • podawanie środków do hamowania kiełkowania ziemniaków w przechowalniach,
  • tępienie szkodliwych owadów – dezynsekcja w pomieszczeniach zamkniętych,
  • zwalczanie komarów i meszek na otwartej przestrzeni: w parkach, działkach i innych terenach rekreacyjnych.

Zamgławiacze termiczne mają różnorodne i szerokie zastosowania. Dzięki specjalnemu mechanizmowi działania i aplikowania środków znacznie skracają czas zabiegu, oszczędzają nakłady pracy do 90% w porównaniu z tradycyjnymi zabiegami opryskiwania. Zamgławianie gwarantuje wykorzystanie minimalnej ilości środków przy jednoczesnej maksymalnej wydajności preparatów.